Jeśli uważasz się za osobę, która skupia się na Joomla! albo innymi CMS-ami (Wordpress, Drupal, Prestashop itp.) to zapewne wiesz,iż rzeczywistym plusem owych programów nie jest System Zarządzania Treścią sam w sobie, lecz dodatkowo napisane dla nich dodatki. Dla Joomli za takie suplementy należy uznać Komponenty (za angielskiego: components). Komponent to podstawowy, ale nader złożony składnik CMS Joomla!. Zbiór opisywanych pluginów stworzonych z myślą dla Joomla! możemy liczyć w paru tysiącach. Należy wiedzieć, iż społeczność opisywanego CMS stale wzrasta opracowując nowe,kreatywne rozwiązania. Posługując się przykładem: komponentem dla CMS Joomla! jest Akeeba Backup, JS Social Slider iRSFirewall! Także Wśród tych pluginów możemy odnaleźć komponent - Forms.

Czas na kilka wzmianek dotyczących Forms

Suplement Forms jest praktycznym przykładem pokazującym na to jak w paru posunięciach jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę oferowanych przez CMS funkcji jakie przedtem nie do końca były wdrożone, lub mieliśmy z nimi przelotną znajomość. Należałoby przypomnieć, iż "suplementy" do Joomla! (a wśród nich np. Akeeba Backup lub JS Social Slider , czy właśnie Forms) zezwalają na urządzenie naszej strony WWW w wspomniane wyżej funkcje i treści bez konieczności wpływania na podstawowy kod źródłowy CMS Joomla!. Taka metoda, przy zastosowaniu ostrożności w konsekwencji umożliwi nam "eksperymentowanie" z funkcjonalnością własnego portalu w miarę bezkolizyjny sposób, oraz co ważne - bez wiedzy związanej z programowaniem.

Dodatek Forms nie ma możliwości, której szukam.

Jak postąpić na wypadek gdy Forms nie ma funkcjonalności, na której szczególnie nam zależy lub, której oczekiwaliśmy, że w nim znajdziemy? Hmm sprawa zdaje się być stosunkowo prosta. Jak opisaliśmy to poprzednim akapicie, komponenty w standardowej opcji, (przeważnie nieodpłatnej) nie posiadają wszystkich funkcji. Z tego powodu najlepiej jest sprawdzić czy opcja, którą potrzebujemy nie jest czasami udostępniona w wersji rozszerzonej (płatnej). Deweloperzy rozszerzeń szczegółowo opisują w dokumentacji, jakie funkcje są dostępne w bezpłatnej wersji komponentu, a jakie extra w "komercyjnej". Pozostaje nam znaleźć, czy być może to na czym nam zależy i czego poszukujemy nie jest udostępniane odpłatnie.

Drugim sposobem jest...poszukanie innego komponentu. Ponownie przypominamy – rozszerzeń do CMS Joomla! jest kilka tysięcy (już ponad 8!). Dlatego możemy wywnioskować, że schematy po prostu się "dublują". Zabierz się w podróż do Joomlowego świata i odszukaj komponent podobny do Forms, a nawet może i doskonalszy!

Istnieje jeszcze trzecia droga :). Możesz zlecić stworzenie nowego komponentu osobom ludziom, wtedy program będzie idealnie dostosowany do Twoich potrzeb. Komu przydzielić taką odpowiedzialną pracę? Jak coś to my jesteśmy chętni...:).

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Z jakiej strony pobrać Forms

Bezpiecznym i chyba najwygodniejszym rozwiązaniem na pobranie Forms jest odwiedzenie oficjalnej witryny rozszerzeń CMS Joomla: https://extensions.joomla.org i wyszukanie interesującego nas dodatku (czyli w tym wypadku Forms) :-) extensions.joomla.org to miejsce gdzie Joomlersi - bo tak mówią o sobie pasjonaci Joomla! bez przerwy aktualizują oraz publikują nowe rozwiązania dla Joomli - bądź z nią na bieżąco!

Mamy nadzieję, że powyższe rady na temat Forms będą dla Ciebie przydatne. Jeżeli jednak chciałbyś otrzymać fachową pomoc z tym wtyczką, albo ogólnie prowadzenie strony internetowej jest dla Ciebie czarną magią - napisz lub zadzwoń. Przedstawimy Ci atrakcyjną ofertę opieki nad CMS Joomla!

A jak usunąć komponent Forms ...

Istnieje prawdopodobieństwo, iż dodatek Forms okazał się być nie tym, czego potrzebujesz. Prosto z mostu – chciał(a)byś szybko pozbyć się go ze swojej wspaniałej stronyinternetowej. Na taki przypadek jest tylko jedno lekarstwo – usunięcie z CMS Forms. Jak to osiągnąć? Odpowiadamy - tą samą metodą jaką usuniemy Akeeba Backup JS Social Slider lub RSFirewall! czyli każdy komponent. Otwieramy panel zarządzania naszej strony › w następnym kroku szukamy zakładki "rozszerzenia" › klikamy w kartę "instalacje" › następnie wybieramy "zarządzanie" › dalej, musimy zaznaczyć › i wybieramy „odinstaluj”. Po całej procedurze otrzymamy raport z odinstalowania komponentu.

Chcesz zlecić konfigurację lub instalację witryny? Skontaktuj się z nami!

+48 506 506 767Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.